logo_smalluwb_img_mobileszukaj

            

 

20 maja 2021 przypada Światowy Dzień Metrologii.

W tym właśnie dniu w 1875 roku przedstawiciele siedemnastu państw podpisali w Paryżu Konwencję Metryczną. To traktat, który jest fundamentem międzynarodowej współpracy w dziedzinie metrologii. Powstanie tego dokumentu było potrzebą czasów, bowiem na świecie dokonywała się wówczas rewolucja przemysłowa - miał on na celu ujednolicić system metryczny na świecie.
Konwencja Metryczna wytyczyła drogę specjalistom, jak i krajowym instytucjom metrologicznym w kierunku ujednolicenia systemów pomiarowych i wspólnych działań na rzecz rozwoju tej dziedziny. Jak pokazała historia był to dobry pomysł, skoro ta instytucja istnieje do dziś i nadal prężnie się rozwija. W ramach Konwencji jej członkowie przedstawiają własne naukowe opracowania metrologiczne, które są weryfikowane i przyjmowane jako wspólne ustalenia. Najwyższym organem Konwencji Metrycznej jest Generalna Konferencja Miar (CGPM), której podlega Międzynarodowy Komitet Miar i Wag (CIPM). Nasz kraj reprezentuje Główny Urząd Miar (GUM). 

Tegoroczne obchody święta metrologów odbywają się pod hasłem „Pomiary dla zdrowia”. Hasło to ma uświadomić znaczenie jakości pomiaru dla ochrony zdrowia. Dzieje się to w czasie, gdy doświadczenie i możliwości zainwestowane w organizacje metrologiczne na całym świecie zostały zwrócone ku sprostaniu nowym krajowym wyzwaniom zdrowotnym.  

Życzymy Wam bardzo udanych obchodów Światowego Dnia Metrologii w 2021 roku

.

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE CHEMICZNE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Chemii.

Promotion, Olympics and competitionsikona
Cooperationikona