logo_smalluwb_img_mobileszukaj

W ramach „Spotkań u Chemików” Wydział Chemii UwB odwiedziła grupa 43 uczniów z II. Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Prof. dr hab. Stanisław Witkowski wygłosił wykład „Czy warto bać się chemii?”

Współczesne społeczeństwa w coraz większym stopniu zaczynają obawiać się osiągnięć nauki i techniki. Pomimo ich wielkiego wkładu w poprawę poziomu zdrowia i życia, w rozwiązywanie ważnych problemów ludzkości, pewne aspekty wykorzystania, a raczej nadmiernego i nieracjonalnego wykorzystania, takie dziedziny jak energetyka jądrowa, genetyka, czy informatyka, mogą budzić uzasadnione obawy. Świat staje się niebezpieczny dla tych, którzy nadużywają jego dobrodziejstw.

Baza materialna cywilizacji to substancje chemiczne i materiały pochodzenia naturalnego lub wytworzone przez człowieka w oparciu o prawa chemii i fizyki. Żyjemy w świecie schemizowanym. Pomimo wielkiego wkładu szeroko rozumianej produkcji chemicznej w jakość naszego życia, chemia w odbiorze społecznym przedstawiana jest jako źródło wielu problemów, takich jak pogarszanie się naszego zdrowia, zanieczyszczenia i dewastacji środowiska naturalnego. Powszechna staje się chemiofobia.

W trakcie wykładu, prof. S. Witkowski przedstawił pozytywne aspekty, wynikające z wykorzystania dobrodziejstw chemii, jak również zagrożenia, wynikające z niewłaściwego i nieodpowiedzialnego ich użytkowania, z przekraczania barier rozsądku.

Koordynatorzy „Spotkań u Chemików”:

dr Ilona Kiszkiel-Taudul, i.kiszkiel@uwb.edu.pl

dr Elżbieta Regulska, e.regulska@uwb.edu.pl

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE CHEMICZNE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Chemii.

Promotion, Olympics and competitionsikona
Cooperationikona