logo_smalluwb_img_mobileszukaj

Urszula Czyżewska z Instytutu Biologii została tegoroczną laureatką konkursu w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białystoku 2018. Jej pomysł na komercjalizację badań pt. „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów” został wskazany przez Kapitułę Konkursu Technotalent UwB jako najlepszy ze zgłoszonych w tym roku.

Jak sama laureatka podkreśla..."Celem projektu jest opracowanie biochemicznego testu płytkowego służącego określeniu czy dany szczep jest typowo komensalny, a tym samym nie zagraża zdrowiu psa, czy też mamy do czynienia ze szczepem potencjalnie patogennym, który może w najbliższej przyszłości wywołać objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Proponowany test miałby polegać na immunochromatograficznej detekcji białek w oparciu o przeciwciała monoklonalne powiązane ze złotem koloidalnym, dzięki reakcji barwnej. Wynik służyłby lekarzom weterynarii w celu ewentualnego podjęcia działań prewencyjnych przed wystąpieniem objawów choroby..."Nagroda została wręczona na Gali Finałowej Konkursu Technotalent 2018, która odbyła się 11 grudnia br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W finale konkursu Technotalent UwB 2018 znaleźli się również studencki, doktoranci i pracownicy naszego Wydziału, w tym Pan Łukasz Ołdak z ICh, który przedstawił koncepcję zastosowania „Nowych metod analitycznych do oznaczeń biomarkerów w różnych próbkach naturalnych z wykorzystaniem biosensorów SPRi” oraz Paweł Misiak, Iwona Misztalewska-Turkowicz, Karolina Halina Markiewicz, którzy zaprezentowali projekt pt.  „Nowoczesne nośniki leków”.

Wszystkim gorąco gratulujemy!

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE CHEMICZNE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Chemii.

Promotion, Olympics and competitionsikona
Cooperationikona