Urszula Czyżewska z Instytutu Biologii została tegoroczną laureatką konkursu w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białystoku 2018. Jej pomysł na komercjalizację badań pt. „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów” został wskazany przez Kapitułę Konkursu Technotalent UwB jako najlepszy ze zgłoszonych w tym roku.

Jak sama laureatka podkreśla..."Celem projektu jest opracowanie biochemicznego testu płytkowego służącego określeniu czy dany szczep jest typowo komensalny, a tym samym nie zagraża zdrowiu psa, czy też mamy do czynienia ze szczepem potencjalnie patogennym, który może w najbliższej przyszłości wywołać objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Proponowany test miałby polegać na immunochromatograficznej detekcji białek w oparciu o przeciwciała monoklonalne powiązane ze złotem koloidalnym, dzięki reakcji barwnej. Wynik służyłby lekarzom weterynarii w celu ewentualnego podjęcia działań prewencyjnych przed wystąpieniem objawów choroby..."

Nagroda została wręczona na Gali Finałowej Konkursu Technotalent 2018, która odbyła się 11 grudnia br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W finale konkursu Technotalent UwB 2018 znaleźli się również studencki, doktoranci i pracownicy naszego Wydziału, w tym Pan Łukasz Ołdak z ICh, który przedstawił koncepcję zastosowania „Nowych metod analitycznych do oznaczeń biomarkerów w różnych próbkach naturalnych z wykorzystaniem biosensorów SPRi” oraz Paweł Misiak, Iwona Misztalewska-Turkowicz, Karolina Halina Markiewicz, którzy zaprezentowali projekt pt.  „Nowoczesne nośniki leków”.

Wszystkim gorąco gratulujemy!