Wydział Chemii w ostatni dzień maja przygotował ogrom doświadczeń, konkursów, wykładów i zwiedzania. W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 uczniów z białostockich szkół: Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku, Szkoły Podstawowej nr 33 im. Świętej Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania oraz XIII Liceum Ogólnokształcącego, należącego do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 1 im. Marii Konopnickiej.

🌈Pierwsze grupy zawitały już o 8 rano. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić barwne reakcje chemiczne pod czujnym okiem dr Julity Malejko.
💄Była również możliwość przygotowania naturalnych kosmetyków wraz z Natalią Świetlicką i Klaudią Muszakiewicz z Koła Naukowego Chemików UwB „Pozyton" pod kierunkiem Anny Gorlewskiej-Pietluszenko z Olejowych Smaków.
🧪Równocześnie toczył się bój o miano wytrawnego szklarza w konkursie przygotowanym przez dr hab. Agnieszkę Z. Wilczewską, zadaniem uczestników było policzenie i nazwanie szkła laboratoryjnego, które zostało wykorzystane do stworzenia wystawy „Zielona Chemia".
♻️W drugim konkursie połączonym z warsztatami z wiedzy o sortowaniu odpadów uczniowie „wyrzucali śmieci", uczyli się z jakich tworzyw wykonane są materiały opakowaniowe, to wszystko w asyście Zuzanny Rapczyńskiej z Koła Naukowego Chemików UwB „Pozyton" pod dowództwem mgr Dawida Szymczuka, doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwB.
👃Następnie dr hab. Izabella Jastrzębska wygłosiła niezwykle intrygujący wykład „Chemia zapachu", podczas którego poznaliśmy tajniki kupażu perfum.
♻️🏆 Po wykładzie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody Mai Łupińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Świętej Królowej Jadwigi, której praca dotycząca UPCYKLINGU zwyciężyła w konkursie „Recykling „plastików” na wesoło i z przesłaniem 2022”, który był organizowany przez Koło Naukowe Chemików UwB „Pozyton" w ramach Spotkań z Nauką 2022.
💘Po nagrodach przyszedł czas na wykład „Chemiczne aspekty miłości", który wygłosiła dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska. Dowiedzieliśmy się skąd biorą się rumieńce, jak długo trwa zakochanie i jakie substancje chemiczne są odpowiedzialne za „motylki w brzuchu".
🚸Pomiędzy wydarzeniami uczniów na zwiedzanie nowoczesnego kampusu zabrali mgr Weronika Polińska i mgr Dariusz Kiejza, doktoranci Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwB. Podczas wycieczki można było zajrzeć do sal wykładowych, profesjonalnych laboratoriów czy zrobić zdjęcie w szklanym łączniku.
🥼Zwieńczeniem tak bogatego w emocje dnia były laboratoria „Fascynujący świat chemii”. Podczas zajęć uczniowie mieli wyjątkową okazję samodzielnie wykonać doświadczenia z kolorowymi kwiatami💐, sublimacją jodu, niemieszającymi się cieczami oraz czarodziejskim balonem. Uczniowie oświetlając wybrane przedmioty lampą UV mogli obserwować zjawiska niewidoczne w świetle widzialnym. Stworzyli także sztuczną krew 🩸 oraz budowali modele prostych cząsteczek. W zmaganiach z chemicznymi doświadczeniami pomagały Anna Karpińska i Zuzanna Rapczyńska z Koła Naukowego Chemików UwB „Pozyton" pod opieką dr Marty Hryniewickiej, dr Katarzyny Mielech-Łukasiewicz oraz mgr Anny Piaseckiej.

Już teraz zapraszamy na zajęcia na Wydziale Chemii i innych Wydziałach na Kampusie UwB.