logo_smalluwb_img_mobileszukaj

1. Ostatni konkurs na projekty typu COFUND

8 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła ostatni w programie Horyzont 2020 konkurs na projekty typu COFUND: współfinansowanie programów doktoranckich  i grantowych w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie. Termin składania wniosków upływa 28 września 2020, o godzinie 17:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Budżet konkursu wynosi 60 mln euro na programy grantowe dla doświadczonych naukowców i 40 mln euro na programy doktoranckie. Opis programu COFUND znajduje się na stronach KPK.

Strona konkursu (zawierająca informacje, dokumentację konkursową oraz link do systemu elektronicznego przygotowania wniosków) znajduje się na  portalu KE.

Konkurs na granty indywidualne w ramach części programu Horyzont 2020 Działania Marii Skłodowskiej-Curie

8 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła konkurs na granty indywidualne w ramach części programu Horyzont 2020 Działania Marii Skłodowskiej-Curie. Termin zamknięcia: 9 września 2020, godzina 17:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Konkurs adresowany jest do naukowców posiadających stopień doktora, lub mających więcej niż 4 lata doświadczenia w prowadzeniu badań. O grant naukowiec wnioskuje wraz z instytucją zainteresowaną  zatrudnieniem go na czas trwania grantu (od 12 do 36 miesięcy, w zależności od typu grantu). Naukowiec nie może przebywać (pracować, uczyć się) w kraju instytucji przyjmującej dłużej niż 12 miesięcy w ciągu trzech lat bezpośrednio przed datą zamknięcia konkursu.

Można aplikować o jeden z trzech typów grantów: Standard European Fellowships, Global Fellowships i w ramach Society and Enterprise Panel. Więcej informacji na temat każdego z tych trzech typów grantów oraz zasad aplikowania znajduje się na stronach KPK.

3. Komisja Europejska otworzyła konkurs na Europejską Stolicę Innowacji 2020

Miasta, które wprowadzają innowacje służące ich mieszkańcom, po raz kolejny mają szansę wygrać nagrodę Europejskiej Stolicy Innowacji 2020. Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, otworzyła tegoroczny konkurs podczas Startup Youth InnoCamp w Cluj-Napoca w Rumunii.

Ta coroczna nagroda, znana również jako iCapital, jest finansowana z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Honoruje europejskie miasta, które rozwijają ekosystemy innowacji, aby sprostać bieżącym wyzwaniom publicznym i poprawić jakość życia swoich mieszkańców.

Nagrodzonych zostanie w sumie sześć europejskich miast. Zdobywca pierwszej nagrody dołączy do grona poprzednich Europejskich Stolic Innowacji: Barcelony, Amsterdamu, Paryża, Aten i Nantes. Otrzyma 1 milion euro na dzielenie się najlepszymi praktykami.

Aby zwiększyć skalę ekosystemów innowacji w całej Europie, nagrodzonych zostanie także pięciu zdobywców drugiego miejsca. Każdy otrzyma po 100 tys. euro na wsparcie swych innowacyjnych działań i zwiększenie zdolności do łączenia obywateli, sektora publicznego, środowisk akademickich i przedsiębiorstw w celu zapewnienia korzyści dla ich społeczności.

W konkursie mogą wziąć udział miasta, które mają co najmniej 100 tys. mieszkańców i leżą w jednym z państw członkowskich UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont 2020. Jury złożone z  niezależnych ekspertów oceni, w jaki sposób miasta kandydujące przekraczają granice innowacji, według następujących kryteriów:

  • Testowanie i promowanie innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań społecznych;
  • Zaangażowanie obywateli w uczestnictwo w innowacjach, w tym w opracowywaniu polityki i uczestniczeniu w jej codziennym wdrażaniu i stosowaniu;
  • Poszerzanie swojej zdolności innowacyjnej, poprzez stawanie się pożądanym miejscem dla przedsiębiorców i wzorem do naśladowania dla innych miast;
  • Wzmacnianie pozycji obywateli poprzez namacalne i wymierne wyniki innowacji.

Konkurs jest otwarty do 23 czerwca 2020 r. (17:00 CET). Finaliści zostaną ogłoszeni podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji, które odbędą się w dniach 22-24 września 2020 r. w Brukseli.

4. Ponowne wydłużenie terminu składania wniosków w konkursie Zdrowie 2020

W związku z sytuacją kryzysową wywołaną pandemią koronawirusa termin składania wniosków w konkursie Health and care, economic growth and sustainable health systems  2020 został ponownie wydłużony. Nowy termin składania wniosków to 4 czerwca 2020 r.

5. Nowa data składania wniosków w obszarze SwafS: 23 kwietnia 2020.

W związku nadzwyczajnymi działaniami związanymi z panującą pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 Komisja Europejska postanowiła przesunąć termin nadsyłania wniosków w obszarze Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa (SwafS – Science with and for Society) z 15 kwietnia na 23 kwietnia 2020 r.

Data składania wniosków w drugim etapie dla tematów 01 i 24 nie ulega zmianie (17 listopada 2020 r.).

6. Przedłużony nabór do Programu im. Ulama – NAWA zaprasza zagranicznych naukowców do Polski

Uczelnie i instytucje naukowe mogą zaprosić badaczy z całego świata, ze wszystkich dyscyplin naukowych w ramach ogłoszonej właśnie drugiej edycji Programu im. Stanisława Ulama. Program zapewnia finansowanie stypendium, obejmującego koszty utrzymania zagranicznego naukowca w Polsce, który uzyskał stopień naukowy doktora w kraju innym niż Polska. Wnioski przyjmowane są do 23 kwietnia 2020.

 

 

MASZ CIEKAWE ZDJĘCIA LUB INTERESUJĄCE INFORMACJE CHEMICZNE?

Wyślij je na stronę internetową Wydziału Chemii.

Promotion, Olympics and competitionsikona
Cooperationikona