„Pandemie towarzyszyły człowiekowi od zawsze.”, takie słowa padły 9 marca 2022 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku podczas wykładu pt.: „COVID-19. Pandemia, która wstrzymała świat: wygłoszonego przez dr. Marka Bartoszewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie odbyło się pod auspicjami Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dr Marek Bartoszewicz omówił dlaczego COVID-19 jest chorobą wyjątkową. Wytłumaczył, na czym polega unikatowy charakter tego wirusa, jego zmienność i wysoka śmiertelność w przypadku niektórych wariantów. Nie zabrakło również informacji na temat sposobów ochrony przed chorobami wirusowymi. Po prelekcji była możliwość zadawania pytań.