W dniach 17-18 czerwca 2019 w Instytucie Chemii odbyły się warsztaty, pt: „AKADEMIA MŁODEGO CHEMIKA”, w których wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Zarówno w poniedziałek jak i we wtorek na Kampus UwB przyjechało ponad 30 młodych adeptów wzorów, równań i reakcji chemicznych.

Zajęcia zostały podzielone na wykłady interaktywne i warsztaty laboratoryjne. W trakcie wykładów uczniowie nie byli jedynie biernymi słuchaczami, ale na bieżąco mogli uczestniczyć w konwersacji i w doświadczeniach. W poniedziałek mgr Paweł Misiak wygłosił wykład pt. „Układ okresowy pierwiastków – tajemnice, historia, ograniczenia” w 150 rocznicę powstania Układu Okresowego Pierwiastków. We wtorek wykład przeprowadził dr Piotr Wałejko, który opowiadał o strukturach organicznych ze szczególnym uwzględnieniem chemii produktów naturalnych.

Część laboratoryjna to warsztaty przygotowane przez dr Anetę Baj, mgr Izabelę Kurowską oraz wyżej wymienionych Panów. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w laboratoriach zatytułowanych: „Techniki laboratoryjne stosowane przy syntezie i rozdziale związków chemicznych”; „Fałszerstwa w żywności”; „Pokazy wybranych eksperymentów chemicznych”; „Badanie właściwości wybranych związków organicznych”; „Metody stosowane do ustalania budowy oraz badania związków organicznych”