13 oraz 20 listopada 2017 roku w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. K. Ciołkowskiego 1K odbyły się warsztaty terapii zajęciowej zorganizowane przez Koło Naukowe Chemików UwB „Pozyton” oraz pracowników Instytutu Chemii. Uczestnikami warsztatów było 20 dorosłych osób niepełnosprawnych z Nowej Woli (Fundacja Nowa Wola) oraz 7 seniorów z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej 9 w Białymstoku.

Nasi goście mieli okazję dowiedzieć się jak działa wskaźnik chemiczny przygotowany z roztworu czerwonej kapusty w połączeniu z różnymi odczynnikami, które można znaleźć w domu, m.in. proszkiem do prania, solą kuchenną. Sprawdzili jakie reakcje zachodzą między kwaskiem cytrynowym, a sodą w doświadczeniu pt. „chemiczne jojo”. Dodatkowo każdy uczestnik wykonał rysunek metodą chromatografii cienkowarstwowej. Podczas tego ćwiczenia można było odkryć jak wiele barw kryje się w jednej, widocznej dla naszego oka kolorowej plamie wykonanej mazakami.

Pokazy zakończyliśmy odjazdem „chemicznej lokomotywy”.