W ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki Wydział Chemii przygotował pokazy, eksperymenty, warsztaty, wykłady i konkursy.  Wydział odwiedziło bardzo wielu pasjonatów nauki, a z przygotowanych doświadczeń i wykładów skorzystali uczniowie szkół  średnich podstawowych, a także przedszkolaki.

Zainteresowani mogli zwiedzić  nowoczesne laboratoria i sale wykładowe. Można było przenieść się do „Fascynującego świata chemii” i samodzielnie wykonać zaskakujące doświadczenia naukowe. Chętni otrzymali sztuczną krew,  stworzyli kolorowe kwiaty i oświetlając wybrane przedmioty lampą UV obserwowali zjawiska niewidoczne w świetle widzialnym. Nie ominęła  ich też dobra zabawa i ogniste pokazy.

Ciekawa strona chemii została zaprezentowana poprzez barwne i niezwykle efektowne eksperymenty – „Świat barw i kolorów” i „Chemia pod lupą”. Uczniowie mogli stworzyć własny ogródek chemiczny, tęczę, zrobić fantastyczne jojo, ciecz superlepką i pobawić się „światłami drogowymi”, czarodziejskim balonem czy rozpalić ogień bez zapałek.

Podczas Festiwalu można było wysłuchać interesujących wykładów: „Jak długo żyje włos? Kilka ciekawostek o włosach”, „Chemia zapachów”, „Od próbki do diagnozy”.  W trakcie prelekcji „Literackie przygody z chemią” festiwalowi goście przekonali się jak ścisły jest związek pomiędzy chemią i literaturą, a wątki chemiczne często stanowią tło opowieści. Na wykładzie „Słońce – energia przyszłości” można było dowiedzieć się czy ogniwa słoneczne – to przyszłość czy chwyt marketingowy i jak wiele tajemnic kryje słońce.

Jednym z wydarzeń był "EKO-umysł" i wykład „Polimery a opakowania - problem odpadów”, gdzie uczniowie podlaskich szkół zdobyli wiedzę o recyklingu, segregacji odpadów, właściwościach materiałów użytkowych i racjonalnym gospodarowaniu odpadami.

Tegoroczny Dzień UwB na Wydziale Chemii przygotowało 14 pracowników, 4 doktorantów i studenci z Koła Naukowego Chemików.