Dnia 2021-04-27 o godzinie 13:15 odbędzie się wykład (z wykorzystaniem platformy ZOOM), na którym prof. dr hab. Piotr Jaranowski z Pracowni Astronomii i Astrofizyki, Katedra Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej, Wydział Fizyki UwB, wygłosi wykład pt:

„Astronomia fal grawitacyjnych 2015-2021”

Andrzej Maziewski

Jerzy Przeszowski

Topic: Jerzy Przeszowski's Zoom Meeting
Time: Apr 27, 2021 01:15 PM Warsaw

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 854 1030 1065
Passcode: 4etkS9

„Astronomia fal grawitacyjnych 2015-2021”
Piotr Jaranowski
Pracownia Astronomii i Astrofizyki, Katedra Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej, Wydział Fizyki UwB

W roku 2015 po raz pierwszy w historii nauki bezpośrednio zarejestrowano fale grawitacyjne, wytworzone podczas zderzenia się dwóch czarnych dziur w odległej galaktyce. Osiągnięcie to, uhonorowane w roku 2017 Nagrodą Nobla z fizyki, zapoczątkowało nowy sposób zdobywania wiedzy o Wszechświecie: astronomię fal grawitacyjnych. W wykładzie podsumujemy, co w latach 2015-2021 zaobserwowały detektory fal grawitacyjnych i w jaki sposób obserwacje te rozwinęły naszą wiedzę o Wszechświecie i o prawach nim rządzących. Rozważymy także najbliższą przyszłość astronomii fal grawitacyjnych: planowane do budowy nowe detektory i obserwacje, których spodziewamy się dokonać w przyszłości,oraz zastanowimy się jak te obserwacje mogą wpłynąć na astrofizykę, kosmologię i podstawy fizyki.