O Kole
Zrzeszamy ludzi o wspólnych, podobnych zainteresowaniach. Naszym celem jest działalność naukowa, popularyzacyjna i samokształceniowa, a także rozwijanie zainteresowań. Koło naukowe jest doskonałym sposobem na włączenie się w życie uczelni, niepowtarzalną okazją zdobycia obszerniejszej wiedzy i możliwości dalszego rozwijania się poprzez udział w projektach, konferencjach i spotkaniach naukowych. Studenci mają możliwość rozwoju kreatywności i nabieraniu pewności siebie poprzez udział w prezentacjach i pokazach naukowych. |
Zachęcamy do odwiedzenia kanału naszego Wydziału: https://www.youtube.com/channel/UCDX2FgtRW2-4eva3w1gmgJQ
Aktualności
10 października 2024 odbyło się Inauguracyjne spotkanie Koła Koło Naukowe Chemików "Pozyton".
Mgr Jakub Iwaszczuk wygłosił wykład pt. „Kwas N-acetyloneuroaminowy - synteza połączeń z rodaminą B”, podczas którego członkowie koła zapoznali się z reakcją typu „Click” oraz dowiedzieli się o praktycznych aspektach zastosowania fluorescencji. Omówiono plan działań na najbliższy czas m.in.: zimowy zjazd SMPTChem oraz organizację wydarzenia halloween’owego. |
Zarząd Koła
Prezes i Chemm@jster - Aleksandra Rękawek
e-mail: ar86767@student.uwb.edu.pl
Wiceprezesa - mgr Jakub Iwaszczuk
e-mail: kuba.iwaszczuk@gmail.com
Sekretarz - Filip Juchno
e-mail: tajemnica :)
Skarbnik - Julia Romanowicz
e-mail: jr86768@student.uwb.edu.pl
Opiekun - dr Paweł Misiak
e-mail: p.misiak@uwb.edu.pl
Początki – Dawna Historia Koła Naukowego Chemików:
Pierwsze wzmianki dotyczące Koła Naukowego Chemików działającego przy Zakładzie Chemii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pochodzą z roku akademickiego 1970/71. Pierwszym opiekunem i inicjatorem utworzenia Koła był doc. dr Kazimierz Czerepko. Powstało ono przy Zakładzie Chemii na kierunku Fizyka z Chemią. Z uwagi na obecność Koła Naukowego Zakład Chemii posiadał prawo prowadzenia prac dyplomowych z zakresu chemii fizycznej. Studenci Koła mieli możliwość wykonywania pracy eksperymentalnych oraz teoretycznych z zakresu chemii związków kompleksowych; oddziaływań międzycząsteczkowych; badaniach właściwości kompleksów za pomocą metod spektrofotometrycznych, refraktometrycznych oraz lepkościowych. Funkcję prezesa KNCh, jako pierwsze pełniły: Anna Wojtasz, Anna Szpojankowska oraz Anna Markiewicz. W 1973 roku, członkini Koła, Joanna Podsiadło zdobyła II nagrodę za pracę dotyczącą oddziaływań międzycząsteczkowych w roztworach wodnych alkoholi na Ogólnouczelnianym Sympozjum Kół Naukowych Filii UW. W roku 1976, pod opieką doc. dr hab. Mikołaja Tarasiewicza utworzone zostało drugie Koło Naukowe. W jego skład wchodzili studenci ówczesnego II roku studiów. Główna działalność tego Koła polegała na przygotowywaniu i wygłaszaniu referatów o tematyce chemicznej. Dnia 22 kwietnia 1978 roku doszło do połączenia obu Kół.Najobszerniejsze materiały dotyczące działalności Koła pochodzą z lat 1977-78. Są to listy obecności oraz informacje o opiekunach Koła Naukowego Chemików, którymi byli doc. dr K. Czerepko oraz doc. dr hab. M. Tarasiewicz oraz obecny przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Chemii UwB dr hab. Stanisław Witkowski, prof. UwB. Funkcję Prezesa KNCh pełnili obecni i byli pracownicy Instytutu Chemii: dr Ewa Cieszyńska oraz dr Eligiusz Dubis. Członkami Koła w tym czasie byli również obecni pracownicy ICh: dr hab. Alina Dubis, dr Wiesława Misiuk, dr Anna Wencel. Na uwagę zasługuję też fakt, iż członkiem KNCh był Sławomir Grabowski – profesor, dziś jeden ze światowych autorytetów z zakresu badań wiązań wodorowych metodami chemii kwantowej. Od roku 1977 zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół chemii organicznej (stereochemia, struktura, reaktywność związków organicznych) oraz chemii teoretycznej (metody półempiryczne CNDO, INDO, NDDO, SCF LCAO). W 1978 roku Koło zostało podzielone na sekcje badawcze:
|
Zapraszamy na Ostatnie w tym roku spotkanie Pozytonu. Pamiętajcie o kiermaszu słodkości, zjedz coś dobrego w dobrej sprawie!
12.10.2022
24.03.2022
24 marca Pani dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska, prof. UwB wraz z przedstawicielką Koła Naukowego Chemików UwB „Pozyton” odwiedziły Szkołę Podstawową im. Królowej Bony Sforzy w Obrubnikach i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Fastach. Uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Opakowania polimerowe - wygoda czy problem?”, następnie przeprowadzony został pokaz doświadczeń chemicznych
21.03.2022
KONKURS - „Recykling „plastików” na wesoło i z przesłaniem 2022”
Koło Naukowe Chemików UwB „Pozyton” oraz Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku ogłaszają:
Konkurs „Recykling „plastików” na wesoło i z przesłaniem ekologicznym 2022”
Celem konkursu jest:
Konkurs ma charakter ogólnopolski. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych.
Zadanie konkursowe polega na zaplanowaniu i wykonaniu prezentacji lub użytkowego tworzywa pochodzącego z odpadów z kategorii „tworzywa sztuczne” oraz zgłoszenie pracy do konkursu w jednej z dwóch kategorii:
Uczestnik wykonuje przedmiot z wybranego tworzywa sztucznego. Praca w formacie pdf zawiera zdjęcia wykonanego przedmiotu, nazwę dzieła oraz opis przesłania dotyczącego ochrony środowiska naturalnego lub plik mp4 z filmem przedstawiającym przesłanie.
Uczestnik wykonuje przedmiot z wybranego tworzywa sztucznego. Zamieszcza zdjęcie wykonanego przedmiotu. Praca powinna zawierać także opis funkcjonalności wykonanego przedmiotu. Dodatkowo praca może zawierać plik mp4, w którym przedstawione zostanie działanie/sposób użycia/funkcje przedmiotu.
Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę tylko w jednej wybranej kategorii.
Termin nadsyłania prac to 1 maja 2022 roku do godziny 12:00, na adres e-mail knch@uwb.edu.pl.
W przypadku, gdy plik z pracą zajmuje zbyt dużo pamięci do wysłania jako załącznik, należy przesłać link do miejsca, w którym jest umieszczony on-line (dysk w chmurze).
Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: Recykling na wesoło i Upcykling
Ocenie będą podlegać: oryginalność, estetyczność, kreatywność wykonanej pracy.
Zdajemy sobie sprawę, że Internet jest źródłem wielu kreatywnych pomysłów, ale my bierzemy pod uwagę oryginalność Waszych prac.
Uwaga! Prace wykorzystujące skopiowane pomysły nie biorą udziału w Konkursie i mogą być wyemitowane przez naszą „Konkursową Lupę Oryginalności”.
Szczegółowy regulamin konkursu zawierający m. in. kryteria oceniania prac znajduje się w zakładce pliki na dole strony.
Życzymy powodzenia!
Koło Naukowe Chemików UwB „Pozyton”
Ogłoszenie Konkursu: 21 marca 2022 roku
Termin nadsyłania zgłoszeń: 1 maja 2022 roku do godz. 12-tej.
Ogłoszenie laureatów Konkursu: 20 maja 2022 roku.
03.02.2022
Centrum Nauki i Kultury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza do uczestnictwa w interdyscyplinarnej| 31. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Studenckich Kół Naukowych
„Człowiek i jego środowisko” pod patronatem JM Rektora UJK w Kielcach prof. dr. hab. Stanisława Głuszka.
Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie prowadzonych badań naukowych i integracja studenckiego środowiska naukowego. Zapraszamy członków Studenckich Kół Naukowych, studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz słuchaczy szkół doktorskich.
Wystąpienia można zgłaszać w ramach trzech sekcji:
Sekcja I obejmująca następujące dziedziny:
- nauki humanistyczne,
- nauki społeczne,
- nauki teologiczne,
- sztukę.
Sekcja II obejmująca następujące dziedziny:
- nauki ścisłe i przyrodnicze,
- nauki medyczne i nauki o zdrowiu,
- nauki rolnicze,
- nauki inżynieryjno-techniczne,
Sekcji posterowej – wszystkie dziedziny nauki
Konferencja odbędzie się w terminie 20–22 kwietnia 2022 r.
Załącznikiem do niniejszego zaproszenia jest komunikat konferencyjny, w którym znajdą Państwo szczegółowe informacje. Znajduje się on w plikach do pobrania.
12.12.2021
Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie Koła Naukowego Chemików UwB Pozyton, które odbędzie się 14.12.2021 (wtorek), o godzinie 18:00 w auli 2003. Podczas spotkania wysłuchamy wykładu dr hab. Izabeli Jastrzębskiej, prof. UwB " Maszyny molekularne - podstawowe definicje".
08.10.2021
Zapraszamy studentów do udziału w 2. edycji Programu Stypendialnego „Pasjonaci Edukacji”!
Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczęła nabór uczestników do 2. edycji swojego autorskiego programu stypendialnego skierowanego do przyszłych nauczycieli i edukatorów – Pasjonaci Edukacji. Głównym celem Programu jest motywowanie studentów do kontynuowania kariery zawodowej w szkolnictwie i edukacji.
Na wsparcie mogą liczyć studenci kierunków humanistycznych i ścisłych wyższych szkół publicznych oraz prywatnych, w ramach których odbywa się kształcenie pedagogiczne. Warunki, które musi spełniać kandydat to wysoka średnia, posiadanie statusu studenta oraz potwierdzenie trudniejszej sytuacji materialnej. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 października!
Każdy z uczestników Programu otrzyma stypendium w wysokości 3800 zł, które może wykorzystać finansując działania zwiększające kompetencje zawodowe − w tym kursy i szkolenia, materiały szkoleniowe − ale także pokryć inne koszty kluczowe dla komfortu edukacji, takie jak zakwaterowanie czy przejazdy na uczelnie. Jednocześnie uczestnicy mają szansę na udział w warsztatach metodologicznych prowadzonych przez ekspertów Centralnego Domu Technologii obejmujących tematykę wykorzystania STEAM w codziennej pracy z uczniem oraz edukacji technologicznej dzieci i młodzieży. Celem warsztatów jest doskonalenie warsztatu pedagogów i wzmocnienie w uczestnikach pewności wybranej ścieżki zawodowej.
Aby zgłosić się do Programu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Wszystkie informacje o Programie Pasjonaci Edukacji znajdują się na stronie Pasjonaci Edukacji - Fundacja PFR
Patronat medialny nad Programem „Pasjonaci Edukacji” objął serwis interia.pl, Program 4. Polskiego Radia oraz serwis dlaSudenta.pl i Redakcja Eurostudent.
06.10.2021
W dniu dzisiejszym poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie Chemii. Zachęcamy do zapoznania się z pracą! https://www.facebook.com/nobelprize/photos/a.164901829102/10158524344939103
04.10.2021
Spotkanie inauguracyjne Koła odbędzie się we wtorek 12.10.2021 o godzinie 18:00 w auli 2044. W ramach spotkania wysłuchamy wykładu dr hab. Agnieszki Zofii Wilczewskiej, prof. UwB - tematem przewodnim będą mleko, kawa oraz cholesterol. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, w szczególności I rok I stopnia. Do zobaczenia!
W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.