III Ogólnopolska Konferencja Środowisko-Nauka-Odpowiedzialność

Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, wraz z Okręgowym Inspektorem Pracy w Białymstoku, Podlaskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, Dyrektorem Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Białymstoku, Prezesem Instytutu Kronenberga – Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych zapraszają w dniach 10-11 czerwca 2024 na III Ogólnopolską Konferencję „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność".

W imieniu organizatorów i partnerów III Ogólnopolskiej Konferencji „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność” - "Nauka dla zdrowia, rozwoju i współpracy", zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w tym bardzo istotnym dla rozwoju nauki i potencjału gospodarczego całego województwa podlaskiego przedsięwzięciu. W tym roku konferencja organizowana jest w dniach 10-11.06.2024 r.

Dzień pierwszy - Nauka – Odpowiedzialność, skupiać się będzie na problematyce dotyczącej występowania w środowisku pracy substancji chemicznych i ich mieszanin, czynników oraz procesów technologicznych o właściwościach rakotwórczych lub mutagennych. W zamierzeniu organizatorów konferencja na być forum promującym: najnowsze rozwiązania naukowe, dobrą praktykę w zakładach pracy oraz rozwój współpracy pomiędzy nauką, organami kontroli, a szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Zaproszeni eksperci zaprezentują aktualne dane statystyczne, odnoszące się nie tylko do zachorowań, ale również nieprawidłowości stwierdzonych podczas czynności kontrolno-nadzorczych w zakładach pracy. Również pochylimy się, podczas panelu dyskusyjnego, nad dobrymi praktykami stanowiącymi esencję profilaktyki zapewniającej bezpieczne warunki pracy.

Dzień drugi – Nauka - Społeczeństwo, poświęcony będzie współpracy naukowców z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a w szczególności promocji współpracy między nauką, a otoczeniem społecznym i gospodarczym oraz omówienie wyników realizacji projektu „Nauka w młodych rękach dla otoczenia społeczno-gospodarczego”, a zwłaszcza roli firm i instytucji w tym projekcie. Mamy nadzieję, że wynikiem spotkania będzie lepsza integracja środowiska naukowego, promocja młodych naukowców, identyfikacja potrzeb badawczych przemysłu oraz wymiana myśli pomiędzy naukowcami a przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego. Jesteśmy przekonani, że naszą inicjatywę będą wspierać władze lokalne oraz Uniwersytetu.


Formularz rejestracyjny na 10 czerwca 2024 r.

Formularz rejestracyjny na 11 czerwca 2024 r.

TERMIN REJESTRACJI: DO 3 CZERWCA


Kontakt w sprawach merytorycznych dr hab. Beata Kalska-Szostko z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku - mail: konf_srod@uwb.edu.pl, tel. 85 738 80 69.


Organizatorzy

Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku     TnOPC - Politechnika Białostocka

Pliki do pobrania
Ramowy plan Konferencji 595.59KB [ .pdf ]

ksno2022.png

Szanowni Państwo,

         Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w unikatowym w skali kraju przedsięwzięciu jakim jest II Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność”. Konferencja odbędzie się w dniu 27 października 2022 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, który jest zlokalizowany w jednym z najnowocześniejszych w kraju kampusów uniwersyteckich.

Cele Konferencji:
Konferencja ma na celu promowanie projektu „Nauka w młodych rękach dla otoczenia społeczno-gospodarczego” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa". Jednocześnie konferencja, jako miejsce spotkania środowiska naukowego i przedsiębiorców, ma ułatwić nawiązanie kontaktów z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, prezentację potencjału Wydziału Chemii oraz informacji o możliwościach wykorzystania funduszy regionalnych i krajowych programów operacyjnych zarządzanych przez Urząd marszałkowski woj. podlaskiego.

Celem głównym Konferencji jest promocja współpracy między nauką i otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz zaproszenie firm instytucji do partnerstwa przy realizacji projektu „Nauka w młodych rękach dla otoczenia społeczno-gospodarczego”. Organizatorzy mają nadzieję, że Konferencja będzie okazją do nawiązania trwałych kontaktów pomiędzy młodymi naukowcami oraz przedsiębiorcami i przyczyni się do podjęcia wspólnych działań z  zakresu B+R.

Celem szczegółowym konferencji jest integrowanie środowiska naukowego, promowanie młodych naukowców, identyfikowanie potrzeb otoczenia gospodarczego oraz wymiana informacji pomiędzy naukowcami a przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego.


Radę Programową konferencji w kontaktach merytorycznych i organizacyjnych reprezentuje

dr hab. Beata Kalska-Szostko

Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku

e-mail: konf_srod@uwb.edu.pl   tel. 85 738 80 69


Miejsce odbycia Konferencji:

miejsce_konferencji.png


Program Konferencji

Komitet Organizacyjny

Formularz rejestracyjny


Organizatorzy:

wydzial_chemii.pngintytutu_kronenberga.png

 

 

Patronat honorowy:

patronat_honorowy.png

Patronat medialny:

polskie_radio_bialystok.pngkurier_wspolczesna.pngtvp3_bialystok.png

 


niebieski-odwolane.png

Szanowni Państwo,

 

ze względu na epidemię SARS-CoV-2 jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Konferencji. Jednocześnie informujemy, że zamierzamy wznowić ją w 2021 roku.

 

dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska, prof. UwB

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

  


 

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wyjątkowym w skali kraju przedsięwzięciu jakim jest II Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność”. Wiodącym tematem wydarzenia jest „Sprawny samorząd – Czyste powietrze”. Połączenie „ochrony powietrza” z problematyką funkcjonowania samorządów jest w tym przypadku formą podkreślenia ich wzajemnych, funkcjonalnych relacji. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 8 i 9 czerwca 2020roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, który jest zlokalizowany na terenie Kampusu UwB (ul. Ciołkowskiego 1K).

Organizatorami II Ogólnopolskiej Konferencji „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność” są Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, Instytut Kronenberga – Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Podstawowym celem tegorocznej konferencji „Sprawny samorząd – Czyste powietrze” jest wzmocnienie współpracy różnych instytucji i organizacji w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Proponowana tematyka konferencji jest ściśle związana z rosnącymi zadaniami samorządów, które stają się głównym odpowiedzialnym za realizację programów i działań, w tym za powodzenie programu „Czyste powietrze”.

Konferencja jest propozycją zaangażowania samorządów do współpracy z nauką i z firmami technologicznymi, które produkują urządzenia służące poprawie jakości powietrza. Przyczynkiem do planowanych debat jest także możliwość zaprezentowania uczestnikom konferencji dokumentów określających kierunki i zadania dotyczące ochrony powietrza, w tym: Krajowego Programu Ochrony Powietrza do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030). Wojewódzkich Programów Ochrony Powietrza, Wojewódzkich Programów Ochrony Środowiska, Gminnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Programów Ograniczania Niskiej Emisji. Ze względu na rangę i strategiczne zapisy przedmiotem obrad będą również dokumenty COP 24 – Katowice 2018 i COP 25 – Madryt 2019.

Podczas konferencji „Sprawny samorząd – Czyste Powietrze” zaprezentowane zostaną wyniki badań stanu powietrza w kraju i w województwie podlaskim. Obszar dyskusji wzbogacą prezentacje dobrych praktyk: stosowanych przez samorządy rozwiązań organizacyjnych, technologicznych i promocyjnych. Zaplanowane zostały prezentacje dotyczące zjawiska ubóstwa energetycznego, problemów budowania świadomości społeczności lokalnej, wzorców konsultacji społecznych, zagadnień dot. termomodernizacji i wymiany kotłów oraz nowych technologii w sektorze grzewczym i ciepłowniczym. Ważnym obszarem debat będą także zagadnienia dotyczące zdrowia człowieka. W założeniu organizatorów wykłady, prezentacje i debaty mają inspirować doskonalenie samorządów lokalnych oraz zachęcić do działań wspólnych: międzysektorowych i międzygminnych.

Konferencja planowana jest na pond 200 uczestników, w tym: samorządowców, naukowców, ekspertów, leśników, przedsiębiorców, projektantów nowych technologii. Liczymy na wystąpienia przedstawicieli Instytucji Centralnych. Program pierwszego dnia tegorocznej konferencji obejmuje realizację 3 sesji tematycznych
Sesja I. Zanieczyszczenia powietrza a jakość środowiska i zdrowia człowieka (w tym panel ekspertów).
Sesja II. Rozwiązania prawne i organizacyjne w ochronie powietrza (w tym panel ekspertów).
Sesja III. Wsparcie finansowe dla samorządów. przedsiębiorstw i mieszkańców.

Szczególnym celem czerwcowej konferencji jest wzmocnienie odpowiedzialności wszystkich, którym bliskim jest zrównoważony rozwój i ochrona bioróżnorodności. Jako organizatorzy tego ważnego wydarzenia uznajemy, że wzmocnienie kompetencji dotyczących ochrony może być decydującym czynnikiem tworzenia, tak bardzo potrzebnych inicjatyw samorządowych. Jesteśmy przekonani, że II Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność” będzie dobrą płaszczyzną łączenia potencjałów samorządów i jednostek naukowych.

W drugim dniu konferencji – 9 czerwca 2020 - odbędzie się Forum Młodych oraz prezentacje finałowe Konkursu pt. „Jak chronić Nasz Świat? Do udziału w Forum Młodych organizatorzy zapraszają 150 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy będą mogli zaprezentować w formie działań performatywnych (teatr, wywiad, film, fotografia, malarstwo) swoje przemyślenia dotyczące odpowiedzialności współczesnego człowieka za Nasza Planetę. Inspiracją do przemyśleń uczniów będzie  Karta Ziemi – deklaracja podstawowych zasad i wartości etycznych, postrzeganych przez twórców jako przydatne w budowaniu zrównoważonego świata. Podczas Forum Młodych poza przygotowanymi prezentacjami młodzieży odbędą się debaty uczniów z ekspertami na temat zrównoważonego rozwoju i problemów związanych ze zmianami klimatu.

Jesteśmy przekonani, że II Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność” stanie się płaszczyzną wymiany informacji o stanie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza oraz polem dialogu o kierunkach i metodach wspólnych działań samorządów i jednostek naukowych.

Radę Programową konferencji w kontaktach merytorycznych i organizacyjnych reprezentuje dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska, prof. UwB – Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku,  e-mail: konf_srod@uwb.edu.pl,  tel. 85 738 80 37.


II Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność"

Informacje

Komitet Organizacyjny

    


 KONKURS

Informacje

Regulamin

logo_zielony.png


Sprawozdanie

RODO

Program Konferencji


mapka.jpg

Szanowni Państwo,

         Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w unikatowym w skali kraju przedsięwzięciu jakim jest Ogólnopolska Konferencja „Środowisko – Nauka – Odpowiedzialność”. Konferencja odbędzie się w dniu 14 czerwca 2019 roku w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, który jest zlokalizowany w jednym z najnowocześniejszych w kraju kampusów uniwersyteckich.

        Organizatorami Konferencji jest Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytut Kronenberga – Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych. Istotnym elementem wzmacniającym rangę wydarzenia jest sesja poświęcona jubileuszowi 100-lecia Polskiego Towarzystwa Chemicznego, które jest organizacją szczególnie zasłużoną dla tworzenia potencjału intelektualnego polskiej chemii i nauk o ochronie środowiska naturalnego.  

        W zamierzeniu organizatorów konferencja na być dorocznym ogólnopolskim forum promującym najnowsze rozwiązania służące poprawie stanu środowiska naturalnego. Nasza inicjatywa jest związana z obowiązkiem szczególnej troski o środowisko naturalne. To właśnie w województwie podlaskim, które ma ponad 20 tys. km2, 41,2% powierzchni posiada status obszarów chronionych, w tym Natura 2000, cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe.

        Uznajemy, że obowiązkiem każdej uczelni i każdej instytucji wspierającej zasady zrównoważonego rozwoju jest tworzenie pola do interdyscyplinarnego dialogu, kreacja idei dotyczących 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jesteśmy przekonani, że rezultat i tematy omawiane podczas ubiegłorocznego COP 24 stanowią doskonałe źródło do tworzenia programów badawczych, omawiania rozwiązań naukowych, prezentacji patentów oraz najnowszych technologii służącej dobru środowiska i człowieka. Podczas naszej konferencji, która realizowana jest w czasie wdrażania Konstytucji dla Nauki chcemy podkreślić znaczenie praktyczności podejmowanych badań naukowych, szczególnie w sferze nauk chemicznych i biologicznych. Uznajemy również za priorytet wzmacnianie obecności rozwiązań doktrynalnych, w tym rezultatów COP 24 w regionalnych strategiach rozwoju, czy też programach ochrony środowiska.

        Konferencja jest skierowana do reprezentantów nauki, przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców, mediów  oraz studentów, którzy powinni być świadomi zagrożeń środowiska czy kierunków działań zapisanych w dokumentach doktrynalnych. Naszą inicjatywę wspierają Samorząd Województwa Podlaskiego, Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Radę Programową konferencji w kontaktach merytorycznych i organizacyjnych reprezentuje
dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska, prof. UwB
Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
e-mail: konf_srod@uwb.edu.pl                     tel. 85 738 80 37
 

Z wyrazami szacunku:

Adam Walicki
Prezes Instytutu Kronenberga
Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych


prof. dr hab. Krzysztof Winkler
Dyrektor Instytutu Chemii
Uniwersytetu w Białymstoku
                                       


Organizatorzy:

logo-uwb.jpg     instytut-kronenberga.png     logo_podlaskie.jpg

 

Partnerzy:

zgwwp.jpg      ptchem_bia.jpg

 

Patronat Honorowy:

ministerstwo-srodowiska.jpg     herb-honorowy-patronat.jpg     wojewoda.jpg

ncbj_swierk.png     rdos_bialystok.png     patronat-uwb.png

wios_bialystok.jpg     wfosigw.jpg

Patronat medialny:

tvp3-bialystok.png      prb_1.jpg

Sponsorzy:

lantechnika-logo.png     logo_pronar_rgb.jpg     bit.png


Komitet Organizayjny KSNO 2019

Cele KSNO 2019

Program Konferencji

Mapa

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.